Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Легат Срђана Фуртуле, поклон Народној библиотеци Пале

Дана 28.3.2025. године Народној библиотеци Пале  је уручено више од 200 књига издавачке куће „Укронија” из Београда, легат покојног Срђана Фуртуле, оснивача овог београдског издавачког предузећа, који је желио да Народној библиотеци Пале поклони све књиге објављене у издању „Укроније“. Даривање књига, жеља покојног Срђана  Фуртуле, реализовано је захваљујући његовом брату Марку и уз посредовање дугогодишњег Срђановог пријатеља Јована Шарца.

(говор Горана Ђорђевића)

У вријеме док је савремени свијет са великим очекивањима покушавао да ужива у „крају историје“ у Србији, пораженој и осакаћеној, Срђан Фуртула је покренуо Издавачку кућу „Укронија“. Издања „Укроније“ представљала су не предах, већ подстрек, односно како је исправно рећи „нова изненађења за нова поколења“.

Уморна србадија је већ жмирећи, кроз уморне капке, у магновењу прогледала и суочила се са новим, а опет старим погледима на живот. На свет око нас и свет у нама. Одједном, док су елите пловиле у нови свет, Срђан Фуртула је подарио малобројној публици нова размишљања о држави, историји, српству, култури, политичкој филозофији, хришћанској Европи.

Успео је да експерименталном духу супротстави традиционални поглед.

И тада, схватили смо да нисмо сами. Да се још увек чује хук наших река понорница, да се још увек осећају дамари тла који нам не дозвољавају да посустанемо, да се као труло дрво срушимо без гласа и смисла. Издања „Укроније“ представљала су нова сазнања за старе изазове и будуће одговоре. Својим књигама Срђан Фуртула је досегао нове хоризонте, указивао на нове истине.

Али то је била истина могућег, а не истина стварног. Док се све рушило и пушило Срђан Фуртула је стао на прву и последњу линију одбране. И развукао линију од Романије до Земуна и начинио је глобалном. Романијски аристократа са градске калдрме.

Препознао је кроз свој рад и свој политички ангажман истинску државну идеју, која не подразумева нужно срљање у историју. Својим издањима сведочио је о неминовности слободе, потреби опстанка државе, о дубини и смислу историје и лепоти свакодневног живота.